Solina Zimą jest równie piękna jak latem, ale największym jej atutem jest to, że właśnie o tej porze roku jest najbardziej urokliwa. Krystalicznie czyste powietrze, oszronione drzewa, klimatyczny kominek i widok z tarasów naszych domków to najlepszy prezent jaki możemy sobie sprawić nie tylko na Ferie ale również w weekendy.
Nasze domki stanową doskonałą bazę wypadową w całe Bieszczady, warto więc przed przyjazdem zapoznać się z atrakcjami tego regionu.
1. Całoroczna Karczma Juhas w sąsiedztwie naszych domków (70m) – oferująca dania regionalne czynna cały rok.
2. Zapora (100m) - nie tylko latem, ale także zimą zapora wodna w Solinie robi ogromne wrażenie- od najstarszych po najmłodszych. Piękne widoki, zapewne zostaną podsumowane niejednym ,,WOW". Oprócz spaceru po koronie wodnej, jak również po brzegu ogromnego jeziora, możemy zaopatrzyć się w bieszczadzką pamiątkę. Możliwe jest także zwiedzanie olbrzymiej zapory....od środka. Co ciekawe, wchodząc do wnętrza betonowego kolosa, zejdziemy na wysokość poniżej dna samego jeziora. Emocje gwarantowane! Godziny otwarcia: dni powszednie- godz 9-15 (wymagana minimalna ilość osób zwiedzających w grupie- 15). Ceny biletów 14zł osoby dorosłe, 10zł dzieci do16 lat, grupa zorganizowana 13zł, 9zł dzieci do 16 lat.
3. Drezyny rowerowe w Uhercach Mineralnych (10km) (drezynyrowerowe.pl )To największa w Polsce wypożyczalnia drezyn rowerowych na odcinku 47km linii kolejowej czynna przez cały rok.
4. Biura podróży eko-karpaty.com i www.bieszczader.pl oferuje naszym turystom mnóstwo atrakcji jednodniowych w zimie, wycieczki do Lwowa, Słowacji czy na Węgry, a także wycieczki z programem zwiedzenia ciekawych miejsc w Bieszczadach. Terminy najlepiej sprawdzić i zarezerwować w terminarz.
5. Basen w Lesku Aquapark (15km) to nowoczesny kompleks www.basen.lesko.pl. Jest idealnym wyborem dla osób, które chcą wypocząć, zrelaksować się oraz skorzystać z hydromasaży. Oferuje następujące atrakcje: rwąca rzeka, kanał z silnym prądem wodnym, dwa gejzery podwodne, dwa płaszcze wodne do masażu karku, bicze, stanowisko do masaży lędźwiowych, stanowisko masażu perełkowego. W basenie znajdują się również dwa duże baseny i mini brodzik dla dzieci. Basen czynny codziennie 7.00 do 22.00, cena biletu-normalny 8zł ulgowy -6zł. Czynny od poniedziałku do piątku od 7-14.00 od 14.00 do 22.00 cena biletu 9zł, ulgowy-6zł (cena biletu w weekendy to 10zł ulgowy-8zł).
6. Wyciąg narciarski w Weremieniu (15km) z dwoma trasami narciarskimi przeznaczonymi dla słabych oraz średnio zaawansowanych narciarzy oraz snowboardzistów (jest to stok typowo rodzinny, idealny do nauki jazdy na nartach). Ośrodek posiada 2 wyciągi talerzykowe, długość tras to 680 i 750 m, a różnica poziomów 130 m. Trasy są oświetlone. Przy wyciągu funkcjonuje restauracja, wypożyczalnia sprzętu, serwis oraz szkółka. Wyciąg czynny jest od grudnia w godzinach od 9.00 do 20.00.
7. Wyciąg narciarski w Ustrzykach Dolnych (15km) Stacja narciarska "Gromadzyń’" - posiada dwa 2-osobowe wyciągi orczykowe o długości 700 metrów. Jeden wyciąg talerzykowy o długości 300 metrów oraz wyciąg mały o długości 200 metrów. Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżone i ratrakowane. Stacja posiada wypożyczalnię i serwis sprzętu narciarskiego oraz szkołę narciarską X-Scream. Stoki zabezpieczane są przez ratowników bieszczadzkiej grupy GOPR i PCK.
8. Wyciąg narciarski "Laworta" to największy i jedyny w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy. Główna trasa stoku "Laworta" posiada homologację "FIS". Stok jest oświetlony i sztucznie śnieżony. Stacja oferuje wypożyczalnie i serwis sprzętu. Główna trasa o długości 1250 metrów posiada homologację "FIS" na slalom oraz slalom gigant. Różnica wzniesień wynosi 256 metrów. Stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżone i ratrakowane. Stoki zabezpieczane są przez ratowników bieszczadzkiej grupy GOPR. Do dyspozycji narciarzy wypożyczalnia i serwis sprzętu.
9. Kulig z ogniskiem w Bieszczadach w okolicy Komańczy - organizowany przez lokalne biuro turystyczne www.bieszczader.pl, jest on połączony ze zwiedzaniem Bieszczad z przewodnikiem. Przybliżony koszt – 90zł. Dojazd do Komańczy organizatorzy zapewniają busem z Soliny.
10. Kulig z ogniskiem, kiełbasą i grzańcem w pobliskiej miejscowości Teleśnicy Oszwarowej (12km) – to oferta skierowana dla mniej wymagających klientów, ale również bardzo atrakcyjna. Cena kuligu od osoby dorosłej to 30zł, dzieci 15zł. Istnieje możliwość wynajęcie busa z Soliny.
11. Muzeum przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych (15km), niezwykle ciekawe miejsce, które zabierze nas w niezapomnianą wędrówkę zgłębiającą arkana beszczadzkiej przyrody. Muzeum czynne jest przez cały rok. Naturalnej wielkości niedźwiedzie, żubry, wilki czy dziki z pewnością zachwycą niejedne dziecko. Godziny otwarcia wtorek-sobota: godz: 9.00-17.00 (od 15 listopada do 15 kwietnia w godzinach od 8.00 do 16.00). Cennik biletów: 7 zł-osoby dorosłe, 5zł-ulgowy, dzieci do lat 5 pobyt bezpłatny.
12. Bieszczadzka Kolejka Leśna – kolej wąskotorowa w Bieszczadach śmiało, można powiedzieć, że Bieszczadzka kolejka leśna, jest unikatem na skalę Europy, niezwykle docenianym przez turystów. W 2014 roku, popularną bieszczadzką ciuchcią przejechała rekordowa ilość 102 tysięcy pasażerów! Specjalnie na ferie uruchomiono dodatkowe kursy! Główna stacja kolejki znajduje się w Majdanie koło Cisnej, ciuchcia jeździ na dwóch trasach: Majdan-Przysłup (dystans 11 kilometrów, czas przejazdu: 70 minut) Majdan-Balica (dystans 9km, czas przejazdu: 45 minut). Do 28.02 kolejka będzie wyjeżdźać w każdą sobotę o godzinie 12 na trasę Majdan-Balica. Przejazd potrwa dłużej niż w lecie, bo 1 godzinę 15 minut. Koszt biletu to 25zl i 20zł ulugowy, dzieci do lat 3 bezpłatnie.
13. Cerkwie to prawdziwie bieszczadzkie skarby, tak jak latem, również zimą dostęp do większości bieszczadzkich cerkwi jest równie łatwy, a w zimowej szacie często wyglądają jeszcze piękniej. (Zobacz 6 najciekawszych bieszczadzkich cerkwi).
14. Szlaki turystyczne: na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest kilka szlaków pieszych, które zimą bardzo często są przetarte i możliwe do przejścia bez konieczności posiadania żadnego dodatkowego sprzętu. Zazwyczaj bez problemu można się wybrać:
· żółtym szlakiem z Wetliny na Przełęcz Orłowicza (na Połoninie Wetlińskiej) i dalej na Smerek,
· żółtym lub zielonym szlakiem z Wetliny na Jawornik,
· czerwonym szlakiem z Przełęczy Wyżnej do schroniska PTTK na Połoninie Wetlińskiej,
· zielonym szlakiem z Przełęczy Wyżniańskiej na Małą i Wielką Rawkę,
· niebieskim szlakiem z Wołosatego na Tarnicę.
Przejście całej Połoniny Wetlińskiej czy zejście Działem z Małej Rawki do Wetliny może być niemożliwe – zależy od pogody, ilości śniegu i kondycji piechura.
15. Skutery śnieżne - atrakcjebieszczady.pl tel 502 247756.
16. Park Miniatur w Myczkowcach (5km) www.myczkowce.org.pl
17. ZAGRODA POKAZOWA ŻUBRÓW. Ogromne żubry z pewnością powinny przykuć uwagę tak najmłodszych, jak i ich opiekunów. Królów puszczy można obejrzeć na żywo w pokazowej zagrodzie niedaleko Mucznego. Zagroda znajduje się dokładnie w uroczysku Krutyjówka nad Potokiem Czerwonym (ok 2 km przed Mucznym). Mieszka tam obecnie 12 żubrów, sprowadzonych z Francji i Szwajcarii. Wejście na teren zagrody jest bezpłatne, i czynne jest przez cały rok w godzinach 9-19 przez cały rok.
18. Skansen w Sanoku (30km) skansen.sanok.pl, należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie (malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia).
Bieszczady oferują o wiele więcej, ale wszystkiego opisać nie sposób!