


Pobyt nad Jeziorem Solińskim warto sobie urozmaicić GÓRSKIMI WĘDRÓWKAMI! Solina jest bowiem doskonałą bazą wypadową na turystyczne szlaki. Szczególnie teraz, jesienią, gdy zdecydowanie mniej osób decyduje się na górskie wyprawy…
Połonina Wetlińska to pasmo górskie z kilkoma wierzchołkami w Bieszczadach Zachodnich. Prowadzą na nią cztery szlaki turystyczne – żółty, czarny, czerwony i zielony. Ma on cztery kulminacje – Roh (1255 m n.p.m), Osadzki Wierch (1253 m n.p.m.), Hasiakowa Skała (1228 m n.p.m.), Hnatowe Berdo (1187 m n.p.m.), Szare Berdo (1108 m n.p.m.).
W zależności od tego, jaką ilością czasu dysponujemy, można wyjść na jeden ze szczytów, albo przejść się po grzbiecie połoniny, zaliczając wszystkie kulminacje. Najkrótsza droga wiedzie z Przełęczy Wyżnej do schroniska „Chatka Puchatka” – wyjście zajmuje ok. godzinę. Jeśli jednak dysponujemy większą ilością czasu polecamy po osiągnięciu jednego ze szczytów wędrówkę pasmem górskim aż do Smereka i dopiero zejście na dół.
Podróż z Soliny pod Połoninę Wetlińską samochodem z Soliny zajmuje ok 45 minut (przejechać trzeba 36 km). Szczegółowy rozkład najdłuższej trasy wiodącej szczytem pasma górskiego znajdziesz pod tym adresem: http://www.twojebieszczady.net/piesze/wetlinska2.php
Połonina Caryńska zwana również Berehowską, jest kolejnym pasmem górskim w Bieszczadach. Najwyższą z czterech kulminacji tej połoniny jest Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.). Na szczyt prowadzą dwa szlaki turystyczne – czerwony i zielony. Częściowo pokrywają się one ze ścieżką przyrodniczą Buk. W sezonie – fakt – jest to niezwykle zatłoczony górski szlak.
Jeśli planujemy wyjście na Połoninę Caryńską, z Soliny musimy udać się samochodem do Lutowisk, gdzie możemy zostawić auto i wyjść na turystyczny szlak. Najkrótsza droga wiedzie przez wielką pętlę bieszczadzką – dojazd powinien zająć nam ok. godzinę drogi.
Pobyt w górach nie musi ograniczać się do wędrowania po szczytach. Nocą można oddać się klubowemu szaleństwu w najpopularniejszej DYSKOTECE w okolicy (www.sztygarka.com.pl) lub spędzić przemiły wieczór w sąsiedniej KARCZMIE (60m) delektując się daniami kuchni regionalnej.
Jesień to idealna pora dla miłośników dzikiej przyrody a w szczególności dla WĘDKARZY I GRZYBIARZY, lasy nad Soliną pełne są grzybów w tym pysznych rydzów. Świeże rydze smażone na maśle to doskonała przekąska na długie wieczory w naszych domkach, a grillowana świeża rybka z jeziora znajdującego się za placami naszego ośrodka będzie idealną potrawą na pyszną kolację.
Gdy zapadnie wieczór i podniosą się mgły warto wybrać się na wyprawę do lasu tropem jelenia. Ogromny byk porykujący na dzikiej, leśnej polanie to widok niezapomniany szczególnie o tej porze roku.
Jesień to idealna pora na wycieczkę rowerową. W niedalekiej miejscowości Uhercach Mineralnych (10km) jest największa w Europie wypożyczalnia drezyn rowerowych, doskonała rozrywka dla całych rodzin.
Wybierając się do Soliny jesienią, nie możemy zapomnieć o zwiedzeniu największej ZAPORY wodnej w Polsce. Jedna z największych bieszczadzkich atrakcji, czyli solińska zapora, która przyciąga o każdej porze roku. I choć w jesienne dni, także można pospacerować po jej koronie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wizyta w jej wnętrzu. Spacer ze świadomością, że jest się poniżej dna jeziora solińskiego działa na wyobraźnię, a ciemne korytarze robią niesamowite wrażenie. Przy tej okazji dowiemy się też wiele szczegółów dotyczących tego betonowego kolosa. Wybierając się tam ubierzmy się nieco cieplej – przez cały rok panuje tam stała temperatura 6 stopni Celsjusza.
Dla starszych i młodszych, na deszczowe jesienne dni polecamy bieszczadzkie muzea. Lekcje o faunie i florze możemy odbyć w Muzeach Przyrodniczych w Ustrzykach Dolnych lub Nowosiółkach. Będąc w „stolicy Bieszczadów” można zajrzeć też do Muzeum Młynarstwa gdzie oprócz eksponatów związanych ze wspomnianym zawodem, znajduje się przytulna kawiarnia „Młyn”.
Dla dzieci i dorosłych polecamy nowo powstały Basen Aquarius w niedalekiej miejscowości Lesko (mini aquapark), to idealna propozycja na szaleństwo rodzinne w deszczowe dni, dla najmłodszych czeka brodzik ze zjeżdżalniami i rwącą rzeką. Dodatkowo na teranie basenu znajduje się jacuzzi, sauna sucha oraz mokra. (www.basen.lesko.pl)
W Solinie i okolicy znajduje się wiele innych atrakcji, o których warto poczytać w atrakcjach na naszej stronie, gdyż większość z nich jest czynna przez cały rok. Nic więc dziwnego, że dużo osób wybiera jesień jako czas swoich wakacji, by spokojnie poznawać całe Bieszczady.